Mirka Yapı İnşaat Dekorasyon Peyzaj Sulama Damla Sulama Mantolama Hizmetleri
Damla Sulama Sistemleri
Damla Sulama Sistemleri
Damla Sulama Sistemleri
Damla Sulama Sistemleri
Damla Sulama Sistemleri
Damla Sulama Sistemleri

DAMLA SULAMA SİSTEMLERİ

Damlama sulamanın çalışma prensibi isminden de anlaşılan bir sistem üzerine kurulmuştur. Su , köke veya kökün yakın kısmına damla damla olarak verilmektedir. Bu yöntem doğru kullanıldığında buharlaşma ve kaybı en aza indirgeyerek sulamanın en verimli şekilde gerçekleşmesine imkan verir. Modern tarımda damlama sulama ile birlikte plastik örtülerin kullanılmasıyla buharlaşma ve gübre dağılımında da büyük verim görülmüştür.

Suyun kök dibine ulaşması damlama sulama uzun süre veya yüksek debiyle yapıldığında sağlanmaktadır. Yüksek teknoloji ve bilgisayarla yapılamanın yanı sıra düşük teknoloji ve işçilik üstüne de çalışmaktadır. Damlama sulamada genellikle düşük basınçlar tercih edilmekle beraber sistemde her ağaca bağlı olarak farklı debi ayarlanabilmektedir. Eğimli arazilerde damlama sulamanın basıncı değişme gösterir fakat basınç dengeleyicilerle bunun üstesinden gelmek mümkündür. Ayrıca bilgisayar destekli yüksek teknoloji sistemlerde otomatik olarak basınç ve vana sistemini de kurmak mümkündür. Kullanılan borular yosunlanmaya ve güneş ışınlarına karşı genellikle siyah olmakta ayrıca toprak altına gömülmektedir.

Yassı Damla Sulama Borusu

Toprağa en yakın damla sulama borusudur. En önemli özelliği sulamanın zor olduğu engebeli arazilerle, uzun tali hatların gerekli olduğu sistemlerde rahatlıkla kullanılması, çok daha kolay taşınıp serilebilmesidir. Kolay toplanır, kolay depolanır.
Sulama kanalları borunun bir parçası durumundadır. Daha düşük işletme basıncıyla daha etkili bir damlama sağlamaktadır.

Damlatıcılı Damla Sulama Borusu

Labirent tipli şekillendirilmiş damlatıcılara sahip son teknoloji ürünü damla sulama borularıdır. Damlatıcılar boru içine üretim sırasında yerleştirilmiş olup borunun bir parçası durumundadır.

Labirent damlatıcılar dikişsiz bir boru çekimini sağlarken sürtünme kayıplarını ortadan kaldırır. Birbirlerine 180 derece açı ile yerleştirilmiş iki filtre giriş eleği sayesinde tortu ve kimyasalların neden olduğu kalıntıları önler.180 derecelik iki damlama deliği, yosun oluşmasını, kum ve minarel parçalarının neden olacağı tıkanmaları minimize eder.

Düz Damla Sulama Borusu

Genel kullanım amaçlı damla sulama borularıdır. Çeşitli akış hızı ve projelendirme esnekliği sağlanmaktadır.İhtiyaca göre belirli aralıklarla damlatıcılar yerleştirilerek projelendirilirler. Kullanım alanları oldukça geniştir. Projelendirme ve tesis masrafları düşük uygulama sonuçları oldukça yüksektir.